nawóz do ogrodów

Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w ogólnych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże nieefektywne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne zastosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zanieczyszczać wodę drenażową.

arkop actipol

Nawozy w sadownictwie – skuteczność zastosowania

Długoterminową ripostą na należyte użycie nawozów w sadach jest odpowiednie przemyślenie strategii ich wykorzystywania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to wyłącznie możliwe – naturalnie biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W znacznej większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony wzdłuż linii drzew czy też wprowadzany w ramach nawadniania.

Na ogół sadownicy selekcjonują nawóz na bazie wyników zdobytych z poprzednich lat. Bierze się również pod uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Mimo to innym aspektem nieraz pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów oraz czynników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność może mieć znaczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z niedostatecznych technik wykorzystywania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w związku z tym być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym poprawnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub ewentualnie jego składników w glebie.